Bezpieczeństwo użytkowania wagi

waga samochodowa

Wiadomo, że waga samochodowa jest urządzeniem, które będzie od nas wymagało bardzo bezpiecznego użytkowania. Jest to obiekt budowlany, który przeznaczony jest tylko i wyłącznie do statycznego ważenia pojazdów. Mogą one służyć także do wykonywania rozliczeń handlowych. Warto wiedzieć, że chwila nieuwagi kierowcy, który będzie wjeżdżał samochodem na wagę i może dojść do tragedii.

waga samochodowaTakże przekroczenie dopuszczalnego udźwigu może skończyć się bardzo źle. Jeśli chodzi o informacje tego typu to z pewnością znajdziemy je na tabliczce znamionowej, która zaś znajduje się na mierniku wagowym. Nie można przekraczać maksymalnego obciążenia wagi. Na pewno dojdzie wówczas do trwałego uszkodzenia czujników wagowych. Urządzenia tego typu należy użytkować zgodnie z zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Każdy producent na pewno wyda nam taką kartę, w której będą zapisane zasady użytkowania wagi. Warto wiedzieć, że aby uruchomić wagę przede wszystkim należy ją załączyć do zasilania i odczekać 15 minut. W urządzeniu musi ustabilizować się temperatura przeróżnych elektronicznych elementów. Inaczej może w wadze dojść do jakiegoś spięcia.
Druga ważna zasada mówi o tym, że przewody miernika należy chronić przed uszkodzeniem. Nie mogą zostać one przygniecione, a także przecierane czy łamane. Miernika nie można przenosić trzymając go za przewody. Jeśli będą jakieś wyładowania atmosferyczne to wówczas powinniśmy odłączać to urządzenie z zasilania. Trzeba pamiętać także o tym, że dobrze byłoby unikać częstego włączania oraz wyłączania zasilania wagi z kontaktu.
Przewody pomiarowe należy dokładnie zabezpieczyć. Jeśli natomiast zauważymy podczas pracy jakieś nieprawidłowości to wówczas powinniśmy wezwać na miejsce serwis. Osoby, które nie mają uprawnień do wykonywania napraw takich urządzeń raczej nie powinny się za to zabierać.

Oczywiście może to stworzyć jakieś zagrożenie dla nich samych, ale także trzeba wiedzieć że przez samodzielne naprawy wag samochodowych na pewno stracimy na nią gwarancję, jaką daje nam producent. Trzeba od razu skontaktować się z serwisem wag, który posiada odpowiednie możliwości do naprawy takich urządzeń.

Bezpieczeństwo użytkowania wagi
Przewiń na górę