CD i DVD a winyl

nadruk na dvd

Jak byłem mały dominowały wtedy na rynku kasety z taśmą magnetyczną. Przewijało się je za pomocą ołówka itd. Jakość tych nośników moim zdaniem była słaba, chociaż gdy dostałem walkmana to skakałem z radości i słuchałem muzyki, którą wcześniej nagrałem z radia. Takie były czasy.

Czym się różnią płyty cd, dvd i płyty winylowe?

nadruk na dvdJednak prawdziwą legendą nie są kasety ale płyty winylowe, przez wielu uznawane za niedościgniony ideał analogowej muzyki. Była to muzyka czysto analogowa. Nie było tam nawet grama cyfryzacji. To co się tam wycięło pod igłą, która nagrywała to było takie, jak przebieg melodii. Nie było tam stanów 0 i 1. Taka muzyka jest dzisiaj. Mamy mp3, mp4, flac itp. jednak jest to muzyka cyfrowa, przekazywana przez nośnik jako 0 i 1. Wiadomo, że muzyka taka jest cięższa do uszkodzenia i bardziej klarowna. Ogólnie wolna od trzasków i szumów. Ale nie ma tego czegoś. Idąc do kogoś, kto pasjonuje się muzyką i kupuje sobie właśnie zestaw do słuchania muzyki zobaczymy, że w większości kupi sobie nie odtwarzacz cd ale gramofon. Oczywiście nie cyfrowy ale analogowy, który przez przetwornik analogowy będzie zbierał dane z igły i przesyłał do głośników. Najlepiej, jeśli zamiast układów scalonych wszystko jest zrobione na lampach. Tak samo jest w przypadku wzmacniaczy gitarowych. Wiadomo, na winyl nie damy jak nadruk na dvd. Płyta najlepiej żeby była z czarnego lub białego winylu, jednak nadruki na dvd nie są nic warte przy tym. Podobnie pudełka cd, może i są fajne, można schować sobie płytę itp. Jednak moim zdaniem archaiczne koperty na winyle są najbardziej stylowe. Bardziej przypominają one digipack cd, chociaż i to chyba mylne porównanie.

Co by nie powiedzieć. Wraca moda na płyty winylowe, które można się domyśli, że są robione zupełnie inaczej niż dawne płyty, a gramofony są też całkiem zmienione. Jednak dźwięk cały czas ma w sobie coś takiego, co ja mnie przekonuje bardziej niż muzyka zapuszczona z nośnika cd.

CD i DVD a winyl
Przewiń na górę