Czy wybrać pompę ciepła na ogrzewanie?

Pompa ciepła

Nie znajdziemy w naszym klimacie domu który nie potrzebuje ogrzewania. Nawet przy zastosowaniu najnowocześniejszych metod izolacyjnych, straty ciepła będą na tyle duże, że zimą pozamarzamy. Każdy więc kombinuje aby ograniczyć rachunki za ogrzewanie ponieważ czasami potrafią one sięgnąć setek złotych. Dlatego jako pierwsze odpada elektryczne ogrzewanie które jest najdroższe w użyciu.

Jaką pompę ciepła wybrać do domu?

Pompa ciepłaPomimo swojej niskiej ceny urządzenia, zupełnie nie sprawdza się przy dużych pomieszczeniach. Ogrzewanie elektryczne jest niezwykle wygodne w użyciu, jednak po jakimś czasie rachunki wykończą każdego kto nie jest milionerem. Kotły spalające paliwa kopalniane też nie są zbyt ekonomiczne. Ceny węgla i gazu cały czas idą w górę z powodu wyczerpywania naturalnych złóż. Co więcej jest to bardzo nieekologiczna opcja, ponieważ takie kotły w znacznym stopniu zanieczyszczają ziemską atmosferę. Właśnie dlatego coraz więcej osób zaczyna wybierać formy ogrzewania które są zarówno korzystne pod względem ekonomicznym jak i ekologicznym. Tutaj na prym wysuwają się pompy ciepła. Warto zadać sobie pytanie jaką pompę ciepła wybrać do ogrzania domu. Działają one w ten sposób, że pobierają ciepło z jednego źródła i transportują je do drugiego. W ten sposób można ogrzać dowolne pomieszczenie w mieszkaniu, a nawet użyć tego do zasilenia instalacji w ciepłą wodę. Większość ludzi którzy już decydują się na taki zakup zastanawia się tylko jaka pompa ciepła była by najbardziej efektywna w ich przypadku. Mają one bowiem wiele rodzai w zależności od tego skąd pobierają energie. Jednak najbardziej powszechna jest pompa ciepła powietrze woda. Znaczy to, że prowadzi ona ciepło do ogrzewania podłogowego, dzięki któremu możemy ogrzać zarówno mieszkanie jak i zasilić krany gorącą wodą. Powietrzna pompa ciepła nie jest jednak aż tak efektywna jak gruntowa.

Ze względu na małe ilości ciepła w powietrzu mogą czasami wystąpić braki w ogrzewaniu i trzeba będzie nadrabiać to tradycyjnymi metodami. Tak naprawdę dobra pompa ciepła to ta która w danym środowisku spełnia swoje zadanie. Powietrzne są tańsze i ich efektywność wystarcza do ogrzania małych mieszkań na przykład w blokach. Gruntowa jest relatywnie droższa jednak dzięki niej nie będziemy musieli się martwić brakami.

Czy wybrać pompę ciepła na ogrzewanie?
Przewiń na górę