Ekogroszek, a pellet

eko-groszek

Na polskim rynku materiałów opałowych jest spory wybór, więc każdy może dobrać sobie odpowiedni wariant dla siebie. W ostatnich latach mieszkańcy domów jednorodzinnych coraz częściej stawiają w tym względzie na ekogroszek i pellet.

Wiele ludzi stoi przed wyborem opału. Co jest więc lepsze? Ekogroszek czy pallet?

eko-groszekWielu klientów bierze pod uwagę fakt, że pellet jest paliwem opartym na produktach odnawialnych, a dokładniej rzecz biorąc na biomasie. Z drugiej jednak strony koszty stworzenia i utrzymania instalacji grzewczej, która składa się zazwyczaj z kotła opałowego i odpowiednich przyłączy, są w przypadku tego paliwa dosyć wysokie. Drugim z wymienionych paliw opałowych jest ekogroszek, który cieszy się szczególnie dużą popularnością na południu kraju, przykładem takiego regionu jest Śląsk. Ekogroszek pakowany, gdyż właśnie w takiej poręcznej formie jest on najczęściej sprzedawany, wypada bardzo dobrze pod względem kosztów. Przy czym należy nadmienić, że nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o samą cenę opału, ale również o koszty związane z budową instalacji grzewczej, a także jej utrzymanie. Kotły opałowe, które mogą być zasilane przy pomocy tego paliwa są dostępne w naprawdę niewygórowanych cenach, chociaż oczywiście mówimy w tej chwili na temat podstawowych modelów o określonych parametrach. Duże znaczenie ma również to, że korzystanie z tego typu opału jest niezwykle proste. W porównaniu do zwykłego węgla kamiennego ekogroszek wypada również znacznie lepiej pod względem emitowanych zanieczyszczeń, które są generowane podczas procesu spalania.

Dostrzegalna jest również wyraźna przewaga nad pelletem w zakresie dostępności obydwu tych rodzajów opału. Ekogroszek jest szeroko dostępny praktycznie na terenie całego kraju, bez względu na porę roku. To niewątpliwie spora zaleta z punktu widzenia użytkownika, dlatego, że nie musi się on martwić o zaopatrzenie w opał.

Ekogroszek, a pellet
Przewiń na górę