Fotowoltaika – czy warto?

fotowoltaika

Wszyscy korzystamy z energii jaką mamy dostarczoną. W większym czy mniejszym stopniu jesteśmy od niej uzależnieni i nie potrafimy sobie wyobrazić życia codziennego bez niej, a dla wielu życie bez otaczającej nas energii elektrycznej może okazać się całkowitą tragedią. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że dni, w których będziemy musieli się obyć bez energii nadchodzą coraz bliżej.

Fotowoltaika – przeciw i za

Ze względu na to, że drastyczna większość energii elektrycznej, która jest produkowana na świecie pochodzi z elektrowni konwencjonalnych – zapewniających energię elektryczną za pomocą spalania paliw energetycznych, które niestetyfotowoltaika są nieodnawialne, a ich relatywny czas odtworzenia może się wahać nawet w przeciągu kilku milionów lat, z biegiem czasu może dojść do kryzysu który będzie się wiązał z brakującymi paliwami energetycznymi, które będą się kończyć na świecie. Ciężko wtedy wyobrazić sobie życie na świecie, w którym może zabraknąć energii dla wszystkich.
Z tego względu relatywnie najlepszą alternatywą dla energii nieodnawialnej, całkowicie opartej na paliwach kopalnych, jest energia odnawialna, która korzysta ze źródeł energii, które występują naturalnie w naturze i nie są odpowiednie spożytkowane. Jedną z nich jest fotowoltaika, która cechuje się przekształcaniem energii padających na jej powierzchnię promieni słonecznych na energię elektryczną. Odpowiednie panele fotowoltaiczne mogą dzięki takiemu zjawisku zapewnić alternatywne źródło zasilania, które jest całkowicie ekologiczne i dają częściową niezależność od konwencjonalnych źródeł energii oraz właścicielowi – prosumentowi – szansę na nowe, potencjalne źródło dochodu. Prosument czyli połączenia słowa producent oraz konsument dzięki instalacji odpowiedniej baterii, w ciągu słonecznego dnia zapewnia energię do sieci elektrycznej, a w przeciągu nocy pobiera energię z sieci niczym standardowy konsument.

Fotowoltaika – czy warto?
Przewiń na górę