Historia drzwi w pigułce

drzwi zewnętrzne

Drzwi to bardzo ważna i ciekawa rzecz, która jest z nami od zarania dziejów. No może nie od samego początku istnienia ludzkości, ale gdy już staliśmy się cywilizowanymi stworzeniami i zaczęliśmy budować nasze domostwa to wtedy zaczynaliśmy montować w nich drzwi zewnętrzne, które przetrwały do dzisiaj.

drzwi zewnętrzneWiadomo, że na przestrzeni historii i wieków takie drzwi zewnętrzne zmieniały swoją rolę i funkcjonalność jak w kalejdoskopie. Można na przykład zacząć od średniowiecza, gdzie w małych wioskach gdzie mieszkali mieszanie drzwi były bardzo słabe i drewniane, albo jedynie zamiast drzwi zewnętrznych były tylko zasłony, ponieważ tych ludzi nie było stać na nowe drzwi zrobione przez jakiegoś ślusarza, a sami nie potrafili ich wykonać, gdyż jeszcze nie znali tego typu budowy. Natomiast na dworze króla można było wyróżnić typowe wielkie drzwi, które służyły jako brama wjazdowa na dziedziniec królestwa.
W komnatach zamkowych z początku także panowały drzwi drewniane, które z czasem i postępem technologicznym zamieniały się w drzwi stalowe. Z czasem wszystko było ulepszane i poprawiane, jak wszystko w czasach ewolucji społecznej. W dzisiejszych czasach także można wyróżnić różnego rodzaju drzwi, które są bardzo rożne i zależą od tego gdzie się je montuje i stawia. W wielkich gmachach i budowlach mamy duże drzwi zewnętrzne, które są niejednokrotnie stare i bardzo mocno zniszczone, ale gdy o nie dobrze dbamy to możemy być pewni, że przetrwają jeszcze wiele lat d w dobrym stanie.
Możemy też wyróżnić wiele drzwi w kościołach, które tez są bardzo cenione i popularne w budowie, muszą dobrze chronić nas od wiatru i rożnych zjawisk pogodowych, dalej są budowane z drewna. W nowoczesnych budowlach stosowane są już drzwi z rożnych tworzyw sztucznych i są o wile trwalsze niż to było kilkaset lat temu. Kiedyś ludzie cieszyli się z drzwi zewnętrznych drewnianych, które mogły ich ochronić przed nocą w tak zwyczajny i prosty sposób.

Teraz ludzie wymyślają i wydziwiają, aby mieć kilkanaście różnych zamków w drzwiach albo nawet chcą, aby takie drzwi były kuloodporne, chociaż możliwość rabunku i próby strzelania do nas czy naszych bliskich jest zerowa.

Historia drzwi w pigułce
Przewiń na górę