Jak leczy się przepuklinę u dzieci?

Przepuklina u małych dzieci, u niemowląt, jest dość częstą przypadłością, jednak nie każdy wie, z czym się ona wiąże ani jak ją leczyć. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania, jednak pamiętajcie, że najważniejsza jest konsultacja z lekarzem!

Przyczyny i leczenie przepuklin u dzieci

skuteczne leczenie operacyjne przepukliny pachwinowej u dzieciPonieważ mięśnie dzieci są jeszcze stosunkowo słabe, to każdy większy wysiłek może prowadzić do powstawania luk w powłokach brzusznych, przez które przeciskają się narządy wewnętrzne, zwykle jelita. Do takiego wysiłku można zaliczyć kaszel, płacz, krzyki, a nawet zwykłe wydalanie produktów przemiany materii. Najczęściej u niemowląt spotyka się przepuklinę pępkową, pachwinową i, u chłopców, mosznową. Przepuklina pępkowa to najpopularniejszy typ przepukliny i, na szczęście, z reguły cofa się ona sama do drugiego roku życia dziecka. Jeśli jednak tak się nie stanie, konieczne będzie leczenie operacyjne. Z kolei przepuklina pachwinowa i mosznowa nie cofną się same z siebie. Pomóc może jedynie skuteczne leczenie operacyjne przepukliny pachwinowej u dzieci, jak również przepukliny mosznowej. Dzięki dobrze prowadzonemu zabiegowi, problem nie tylko zniknie, ale też ma bardzo nikłe szanse na nawrót. Do czasu ustalonego terminu operacji konieczne będzie odprowadzanie przepukliny, co zwykle następuje w czasie snu lub po kąpieli, czyli w chwilach, gdy dziecko jest spokojne i zrelaksowane. Czasem jednak odprowadzenie przepukliny nie będzie możliwe i dojdzie do uwięźnięcia jelita. Wówczas konieczna jest jak najszybsza pomoc szpitalna, ponieważ uwięźnięcie jelita doprowadzi po pewnym czasie do jego niedokrwienia oraz początków martwicy.

Z tego powodu leczenia chirurgicznego nie należy odkładać, a raczej przeprowadzić je jak najszybciej. Zabieg nie jest ryzykowny, a dziecko już po około trzech dniach może wrócić do domu.

Jak leczy się przepuklinę u dzieci?
Przewiń na górę