Klasyfikacja stanowisk pomocna w ich wynagradzaniu

transport niskopodwoziowy Olsztyn

Jedną z najprostszych metod wartościowania pracy jest klasyfikacja stanowisk. Polega na stworzeniu kategorii, do których następnie przypisuje się niewielką ilość stanowisk pracy. Te czynności nie wymagają żadnej analizy. Jedyną trudnością tej metody jest dobór ilości kategorii – najczęściej około sześciu oraz przygotowanie opisów stanowisk, które znajdują się w danej kategorii.

Transport niskopodwoziowy Olsztyn to praca wymagająca dużego nakładu sił

Jeżeli chodzi o pracodawcę, którego pracownicy są odpowiedzialni za transport niskopodwoziowy Olsztyn i transport międzynarodowy, to może mieć mniejszy problem, choć nigdy nie wiadomo. Opisy te powinny zwierać rodzaje stanowisk występujących w organizacji, podział na poziomy umiejętności, wiedzy oraz odpowiedzialności. Po tym etapie wybiera się osoby, które kwalifikują poszczególne stanowiska do danej grupy, zgodnie z opisami. Zaletą tej metody jest to, że jest nieskomplikowana i przeprowadzić można ją w krótkim czasie, jeśli stosunkowo szybko zostaną stworzone opisy i kategorie. Po zakończeniu wartościowania pojawia się w przedsiębiorstwie gotowy taryfikator, który można łatwo wkomponować w strukturę systemu wynagradzania.

transport niskopodwoziowy OlsztynWadami tej metody jest to, że mało jest stanowisk, które idealnie wpasowane są w opis i kategorię. Najwięcej problemów stwarzają te, w środku struktury organizacyjnej, ponieważ nie można ich odpowiednio umieścić w kategoriach. Poza tym struktura stworzonych kategorii dostosowuje się do wzrostu wymagań w zakresie zestawu kryteriów, dlatego może wystąpić duży problem przy zastosowaniu ich w różnych grupach funkcyjnych. Kolejną wadą jest to, że pracownicy tworzący opisy swoich stanowisk pracy mogą nierzetelnie opisać rzeczywistą treść pracy. Ostatnią z wad, jakie można wymienić przy tej metodzie jest konieczność ponownego przeprowadzenia wartościowania większości stanowisk, w momencie zmiany opisów kategorii, które mają odzwierciedlić nowe priorytety przedsiębiorstwa lub ich plany strategiczne. Reasumując ta metoda będzie odpowiednia dla małych organizacji, które nie potrzebują szczegółowego systemu, a nie będzie odpowiednia dla przedsiębiorstw, które posiadają dużą liczbę zróżnicowanych stanowisk, a także tam, gdzie może wystąpić ryzyko odwołań związanych z dyskryminacją kobiet.

Klasyfikacja stanowisk pomocna w ich wynagradzaniu
Przewiń na górę