Kolektory słoneczne jako wspomaganie centralnego ogrzewania

Na dachach domów jednorodzinnych często można zauważyć różne nowoczesne systemy. Na pierwszy rzut oka są one praktycznie nie do odróżnienia – są to albo panele fotowoltaiczne albo baterie słoneczne, które popularnie nazywane są solarami.

Oszczędzanie na ogrzewaniu, czyli wykorzystanie baterii słonecznych

solary w dobrej cenieOba urządzenia działają w oparciu o energię słoneczną. To z tej energii korzystają i przetwarzają ją na inną, bardziej dostępną i taką, którą można wykorzystać w gospodarstwie domowym. Pierwsze na polskim rynku pojawiły się właśnie baterie słoneczne, czyli solary. Są to urządzenia, które także mają postać paneli. Nazywane są także kolektorami słonecznymi i umieszcza się je na dachach od strony południowej – tak by dostęp do światła słonecznego był jak największy. Głównym zadaniem kolektorów słonecznych jest ogrzewanie wody. Energia słoneczna zamieniana jest na energię cieplną, która podgrzewa wodę. Ta z kolei jest wykorzystywana później do ogrzewania pomieszczeń zimą czy latem do podgrzewania wody łazienkowej. Dzisiaj solary w dobrej cenie można kupić u wielu producentów. Co więcej można ubiegać się o różne dotacje unijne, samorządowe i inne. Kolektory słoneczne nie są już takie drogie i nie trzeba montować ich wiele. Inaczej działają panele fotowoltaiczne – tutaj potrzeba więcej paneli, które będą w stanie zamienić energię słoneczną na energię elektryczną.

Prąd elektryczny także znajduje zastosowanie w domu jednorodzinnym. Kolektory słoneczne wykorzystywane są do wspomagania instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki kolektorom uzyskuje się ciepłą wodę użytkową. W ten sposób można obniżyć koszty za ogrzewanie i zużycie ciepłej wody. Poza tym baterie słoneczne to rozwiązania ekologiczne, które zmniejszają ilość emitowanych do atmosfery toksycznych substancji powstałych ze spalania węgla i drewna.

Kolektory słoneczne jako wspomaganie centralnego ogrzewania
Przewiń na górę