Niedobór witamin u zwierząt

prosiaki

Weterynaryjne Laboratorium Diagnostyczne cały czas bada zwierzęta. Okazuje się, że bardzo często występuje u nich niedobór witamin.

Najczęściej zwierzętom brakuje witaminy E. Automaty paszowe są pełne pożywienia, ale nie jest to pożywienie pełnowartościowe. Warto wiedzieć, że jeśli zwierze nie będzie miało odpowiedniej ilości witaminy E to wóczas może dojść u nich do degeneracji narządów wewnętrznych. Mogą również zapadać na schorzenia. Będą one znacznie gorzej znosiły leczenie. Jeśli chodzi o pojęcie niedoboru witamin to zaciera się ono w pamięci hodowców. Wszystko przez to, że podczas wytwarzania pasz problem jest ogromny. Wszystko sprzyja temu, że z paszy ubywa witamin.

Wpływ na to może mieć zarówno technika mieszania jak i ruszta betonowe. Można więc spodziewać się tego, że w paszy nie będzie praktycznie żadnych witamin. Niektórzy skupiają się tylko na innych chorobach, a niedobór witamin także jest bardzo istotny. To on może być przyczyną wystąpienia późniejszej innej choroby. Może również prowadzić do śmierci. Jeśli chodzi o zawartość witamin w paszy to nie jest to równe temu, ile witamin potrzebuje zwierzę.

Bardzo często zdarza się, że mimo tego, że w paszy oraz wodzie znajduje się dużo witamin to zwierzę potrzebuje ich więcej i odczuwa niedobór.  Jeśli chodzi o nieodpowiednie zaopatrzenie prosiąt w witaminę E to wówczas trzeba wiedzieć, że witamina ta nie jest przekazywana przez łożysko. U trzody chlewnej poziom witaminy powinien przekraczać 3500. Źródłem witaminy E jest tutaj także siara. Warto wiedzieć, że jest to zbyt mała ilość. Podczas każdej choroby zwierzę traci witaminę E.

Trzeba zwrócić na to uwagę i po chorobie uzupełnić te braki. Warto wiedzieć także o tym, że niedobór witaminy E może być całkowicie nieodwracalny. Dlatego ważna jest kontrola. Szczególnie ważne jest to, aby kontrolować samice, które są przygotowywane do rozrodu. Wiele pasz określa normy, które oparte są na zaleceniach. Jednak tak naprawdę ilość witaminy powinna być dobierana do zwierzęcia ze względu na jego zapotrzebowanie metaboliczne.

Niedobór witamin u zwierząt
Przewiń na górę