Nowy sposób na uchwycenie panoramy na zdjęciu

Dobry fotograf wie, że jedynym ograniczeniem w fotografii jest rozmiar kadru. Czasami nawet szerokokątne obiektywy nie uchwycą tyle, ile potrzeba. Widać to szczególnie podczas prób uchwycenia panoramy np. stoków górskich. Na szczęście opracowano metodę, dzięki której możliwe jest dokładne fotografowanie takich miejsc. Okazało się to bardzo proste i skuteczne, a z tego sposobu korzystają profesjonaliści, jak i amatorzy.

Panorama uchwycona na zdjęciu

zdjęcia panoramiczneSposobem, aby uchwycić jak najwięcej na zdjęciu, było wykorzystywanie szerokokątnych obiektów, z małą ilością szczegółów na fotografii. Inną opcją był zakup drogiego sprzętu, jednak i on czasami nie wystarczał. Wynalezienie sposobu jakim są zdjęcia panoramiczne znacznie ułatwiło pracę fotografów. Wystarczy przytrzymać przycisk oraz powoli i równo przesuwać obiektyw aparatu. Jest to o tyle proste, że w tą funkcję wyposażono większość smartfonów i telefonów komórkowych, dzięki czemu nawet amatorzy górskich wędrówek mogą tworzyć naprawdę udane zdjęcia. A jak to działa? Podczas gdy przytrzymujesz przycisk przesuwając obiektyw aparat nie robi jednego zdjęcia, tylko wykonuje kilka klatek. Wszystko zależne jest od jakości urządzenia którym fotografujemy. Następnie procesor aparatu lub telefonu przetwarza uzyskane fotografie, scalając je tak, aby uzyskać płynność, bez żadnych przeskoków, ani innych błędów. Wystarczy pamiętać, aby nie przesadzić z szybkością przesuwania aparatu. Jeśli chcemy uzyskać pełną panoramę to zazwyczaj musimy wykonać obrót o 90 stopni. Najlepiej jest jeśli 10 stopni pokonamy w trakcie około pięciu sekund. Wtedy mamy pewność, że zdjęcie wyjdzie płynne, bez żadnych niepożądanych uskoków, ani błędów w obrazie.

Takie zdjęcia mają szerokie zastosowanie, a poprzez ich podłużny kształt dobrze nadają się do celów reklamowych. Często wykorzystuje się je do reklamowania biur podróży i pensjonatów, umieszczając panoramiczną fotografię w stopce lub nagłówku ulotki, albo innej formy reklamowej. Z badań wynika, że wśród komercyjnych zdjęć obszarów górskich panoramy mają najlepszą sprzedaż. Jest to zaleta – szczególnie dla zawodowych fotografów.

Nowy sposób na uchwycenie panoramy na zdjęciu
Przewiń na górę