O czym warto pamiętać wybierając oświetlenie do domu?

lampy

Oświetlenie buduje nastrój, pomaga się zrelaksować oraz jest niezbędne do pracy po zmroku. To, dlatego jego wybór i rozmieszczenie jest tak ważne, abyśmy mogli komfortowo żyć.
Rodzaj oświetlenia w dużej mierze będzie zależał od przeznaczenia pokoju. W salonie będą nam potrzebne co najmniej trzy źródła światła, tak, abyśmy mogli swobodnie się przemieszczać, bawić z dziećmi, oglądać telewizję, czytać i przyjmować gości. W pokoju dziennym warto zaopatrzyć się również w oświetlenie dekoracyjne, które zbuduje odpowiedni nastrój i doda wnętrzu charakteru. Dobrym rozwiązaniem będą lampy italux podłogowe lub stojące. A także oświetlenie LED, którym można podświetlić wnęki i półki. Oświetlenie podstawowe najczęściej stanowią lampy sufitowe. Chociaż większość z nas zazwyczaj wybiera żyrandol pasujący do reszty wyposażenia i spójny z aranżacją, równie dobrze można zdecydować się na model, który będzie głównym elementem dekoracyjnym. Dobierając oświetlenie do kuchni, w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na funkcjonalność. Oprócz centralnego oświetlenia istotne będzie dobre doświetlenie stołu oraz blatów kuchennych, gdzie przygotowujemy posiłki.

Najpopularniejszych obecnie rozwiązaniem są lampy halogenowe, które umieszcza się w narożnikach szafek kuchennych. W łazience muszą być zamontowane przynajmniej dwa źródła światła – górne oraz takie, które doświetli lustro. Gdy rozmiary pomieszczenia na to pozwalają, można również zdecydować się na punkty świetlne w strefie kąpielowej – nad wanną lub kabiną prysznicową. Takie oświetlenie zazwyczaj pełni funkcję dekoracyjną.

O czym warto pamiętać wybierając oświetlenie do domu?
Przewiń na górę