Prawnik a prawa zwierząt

kodeks

Zawsze byłam wrażliwa nie tylko na krzywdę ludzi, ale i zwierząt. Nie mogłam pojąć jak ludzie mogą krzywdzić swoich małych przyjaciół, którzy dają im tyle radości w domu. Zanim kupiłam jakiekolwiek kosmetyki, mydło, szampon, szminkę, w osiedlowej, bydgoskiej drogerii, sprawdzałam wcześniej nie tylko, czy ten produkt jest wart polecenia, ale także czy nie był testowany na zwierzętach.

Będą prawnikiem, możemy się wyspecjalizować w ochronie praw zwierząt

kodeksZ czasem doszłam do przekonania, że wegetarianizm to jedyna słuszna droga życiowa. Weganizm wydał mi się zbyt radykalny, jedzenie produktów odzwierzęcych jest moim zdaniem dozwolone, o ile zwierząt są traktowane w sposób humanitarny, a nie sztucznie tuczone w maleńkich klatkach, nie znające świata zewnętrznego. Jeśli są traktowane z szacunkiem np. kurki chodzą po wolnym wybiegu, a krowa może paść się swobodnie na łące, to moim zdaniem takie jaja czy mleko można spożywać. Współczesna debata na temat zwierząt mnie przeraża. Niektórzy mówią, że zwierzęta nie maja żadnych praw, można je dowolnie wykorzystywać, przeprowadzać na nich eksperymenty, krzywdzić je do woli. Jak tak można? Prawnik powinien się zająć takimi rzeczami, sprawić ny pewne rzeczy były nie tylko uregulowane prawnie (bo takie regulacje są), ale były egzekwowane przez sądy, a nie widniały tylko w kodeksie karnym, którego się nie stosuje. Kary za bestialskie traktowanie zwierząt powinny być dużo wyższe, tak by nauczyły czegoś samego sprawcę i całe społeczeństwo. Rozumiem, że windykacja Bydgoszcz czy prawo o ochronie praw autorskich też jest ważne, ale istoty żyjące powinny być na uwadze w pierwszej kolejności.

Mam nadzieję, że znajdzie się w końcu jakiś prawnik, któremu faktycznie zależy na zwierzętach, a nie będzie chciał się tylko wylansować na drastycznym przypadku i zrobi z tym porządek. Unia mogła odgórnie zakazać testowania kosmetyków na zwierzakach, więc może potrafi pójść o krok dalej?

Artykuł napisany przy współpracy z https://adwokatkujawskopomorskie.pl

Prawnik a prawa zwierząt
Przewiń na górę