Produkcja opakowań tekturowych

Pewnie nigdy nie przyglądaliśmy się opakowaniom różnych produktów, które na co dzień kupujemy. A tymczasem ich produkcja jest bardzo ciekawym i złożonym procesem. Weźmy na przykład przyjazne środowisku opakowania tekturowe. Czy wiesz jak się tworzy i jakich materiałów do tego używa?

W jaki sposób i z czego produkuje się opakowania?

producent opakowań tekturowych i kartonowychJeśli chodzi o tekturę przeznaczoną do produkcji opakowań, to przede wszystkim odmienne jej rodzaje różnią się od siebie grubością. Na przykład mamy tekturę dwuwarstwową, która najszybciej ulega biodegradacji. Może też stanowić dobry materiał izolacyjny. Istnieje również tektura trójwarstwowa, stanowiącą najbardziej uniwersalny materiał i najczęściej wykorzystywana do produkcji opakowań. A nadto tektura czterowarstwowa, pięciowarstwowa czy nawet siedmiowarstwowa. Tekturę falistą tworzy się również z różnych papierów. Istnieją na przykład takie, przeznaczone specjalnie do żywności albo makulaturowe, stworzone z materiałów uzyskanych z recyklingu. Warto również wiedzieć, że producent opakowań tekturowych i kartonowych może nam zaproponować różnego rodzaju nadruki na opakowaniu. Przy tekturze falistej stosuje się najczęściej sitodruk lub fleksodruk. Do innych typów używa się natomiast offsetu. Nasza tektura może mieć też różną gramaturę, to znaczy gęstość papieru. Przy tej, używanej do produkcji opakowań będzie to prawdopodobnie 400-500 gram na metr kwadratowy.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak często spotykamy się w codziennym życiu z tekturowymi i kartonowymi opakowaniami. Są one bardzo popularne, a do tego najbardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ można je wykorzystać ponownie dzięki recyklingowi, a w ziemi rozłożą się najszybciej spośród wszystkich możliwych materiałów do opakowań.

Produkcja opakowań tekturowych
Przewiń na górę