Rola oświetlenia awaryjnego w trakcie ewakuacji

 

Niektóre obiekty, gdzie mogą masowo przebywać ludzie muszą posiadać specjalne instalacje zapewniające bezpieczeństwo. Dotyczy to w szczególności ochrony przeciwpożarowej, która jest jednym z podstawowych instalacji w budynkach użyteczności publicznej, kinach czy galeriach handlowych. Konieczność stosowania systemów sygnalizacji pożaru jest określona odpowiednimi przepisami i aktami prawnymi.

LED-owe źródła światła zapewniają wysoką niezawodność

oświetlenie awaryjne LEDOprócz systemów przeciwpożarowych instalowane są również systemy, które mają na celu zapewnienie sprawnej ewakuacji w momencie wystąpienia zagrożenia. Powszechnie stosowane jest oświetlenie awaryjne LED, które ma za zadanie doświetlenie dróg oraz wyjść ewakuacyjnych. Tego typu oprawy muszą posiadać stosowne dokumenty, które potwierdzają ich przydatność do stosowania w ochronie przeciwpożarowej, a także spełnienie norm. Do podstawowych parametrów technicznych opraw ewakuacyjnych zaliczyć można między innymi: napięcie zasilania, klasę ochronności, klasę szczelności obudowy, rodzaj zastosowanego źródła światła czy wymiary. Dla projektantów bardzo ważne są również wykresy światłości, które określają stopień pokrycia obszaru. W ten sposób projektant może rozmieścić oprawy tak żeby były one odpowiednio widoczne. Spełnione muszą być wszelkie zapisy zawarte w normach czy dokumentach towarzyszących takich jak chociażby specyfikacje techniczne.

Oprócz tego wydawane są często poradniki projektanta na podstawie których można rozmieścić oprawy w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które zajmują się projektem oraz jego wykonaniem. Właśnie dlatego warto zawsze wybierać firmy, które kompleksowo zajmują się usługami. Warto dodać, że oświetlenie awaryjne jest bardzo ważnym elementem każdego budynku. W sytuacjach zagrożenia elementy te muszą funkcjonować bez zarzutu.

 

Rola oświetlenia awaryjnego w trakcie ewakuacji
Przewiń na górę