Sposoby oczyszczania kanalizacji

Intensywne użytkowanie kanalizacji może doprowadzić do jej zapchania, lub – co gorsza – uszkodzenia. Zniszczeń można dokonać samodzielnie przy próbach nieumiejętnego odetkania zatoru. Przed przystąpieniem do pracy, warto zapoznać się ze skutecznymi sposobami na oczyszczenie rur, co pozwoli zdecydować się na konkretną metodę.

Jakie czyszczenie kanalizacji wybrać?

ciśnieniowe czyszczenie kanalizacjiGdy zator nie jest duży i dotyczy kanalizacji domowej, należy na początek użyć popularnej przepychaczki do rur. Możliwe, że wszelkie prace zakończą się na tym etapie. Jeśli nie, trzeba sięgnąć po mocniejsze środki. Aktualnie w każdym sklepie można zaopatrzyć się w środki chemiczne służące do czyszczenia kanalizacji. Metoda ta na ogół polega na wsypaniu proszku lub granulek do rury, zalaniu jej odrobiną ciepłej wody i chwilę potem stajemy się właścicielami czystego odpływu. Jednocześnie może być to metoda niebezpieczna, jeśli chemia nie jest dostosowana do tworzywa, z którego wyprodukowany został odpływ. W tym przypadku można skonsultować się ze sprzedawcą, w celu dokonania odpowiedniego zakupu. Kolejny sposób polega na wprowadzeniu do rury elektrycznej spirali o zmiennej końcówce, dopasowanej w zależności od rozmiaru rury i rodzaju brudu, który chcemy usunąć. Jest to metoda powszechna w oczyszczaniu kanalizacji domowej, przeważnie zatorów z tłuszczu, włosów lub resztek jedzenia. Ostatnią metodą jest ciśnieniowe czyszczenie kanalizacji – stosowane przy najbardziej upartych zatorach kanalizacji wewnętrznej i zewnętrznej. To sposób bardzo skuteczny, ale wymagający profesjonalnego sprzętu i doświadczonych fachowców. Oczyszczanie w tym przypadku polega na usuwaniu wszelkiego brudu przy użyciu wody pod wysokim ciśnieniem, skierowanej w odpowiednim kierunku.

Ostatni rodzaj oczyszczania kanalizacji sprawdza się również w sytuacji, kiedy planujemy większą naprawę lub przegląd stanu kanalizacji. Warto w niego zainwestować, aby nie martwić się o kondycję domowej sieci kanalizacyjnej.

Sposoby oczyszczania kanalizacji
Przewiń na górę