Szerokie możliwości dla filologa

tłumacz

Każdego roku polskie uczelnie opuszczają tysiące absolwentów kierunków filologicznych. Statystyki wskazują, iż najchętniej wybieranym językiem jest rzecz jasna angielski, aczkolwiek w czołówce znajdziemy też język niemiecki, a także rosyjski. Ścieżki kariery zawodowej dla takich ludzi są mnogie i różnorodne, bowiem z takim wykształceniem można robić w życiu wiele ciekawych rzeczy.

Najczęściej absolwenci studiów językowych zostają po prostu nauczycielami w szkołach państwowych oraz prywatnych, jednak trzeba przyznać, że nie jest to szczyt możliwości dla językowca. Takim szczytem bez wątpienia można jednak nazwać tłumaczenia ustne, na których zarabia się naprawdę dobrze, a umiejętności jakie są w tym zawodzie wymagane stoją na bardzo wysokim poziomie. Jak nie trudno się domyślić, chodzi tutaj o bezpośrednie tłumaczenie rozmowy pomiędzy kilkoma osobami, które nie mają możliwości dogadania się w tym samym języku.
Wysokie zarobki w tym zawodzie zazwyczaj biorą się stąd, iż ustne tłumaczenie najczęściej zamawiane są przez firmy bądź instytucje, które mają ważne sprawy do załatwienia. Niewątpliwie najbardziej dochodową formą przekładów ustnych są tłumaczenia symultaniczne, które odbywają się raczej tylko podczas spotkań na bardzo wysokim szczeblu. Wykonywanie takiej pracy wymaga od tłumacza wysokiej koncentracji oraz przede wszystkim najwyższych umiejętności językowych, gdyż istota tej funkcji narzuca dużą odpowiedzialność. Najlepszym przykładem mogą tutaj być obrady Parlamentu Europejskiego, podczas których na sali znajdują się mówcy z kilkudziesięciu krajów Europy, rozmawiający w zupełnie innych językach. Dobrym źródłem dodatkowego zarobku mogą być też tłumaczenia przysięgłe, które nie mają charakteru pracy stałej.

Tutaj, oprócz bezbłędnej znajomości języka, konieczne jest przejście przez testy egzaminacyjne kwalifikujące na tłumacza przysięgłego. Należy pamiętać, że najczęściej przekładów będziemy dokonywać dla ważnych urzędów wymiaru sprawiedliwości, dlatego obowiązkowe jest dodatkowe posiadanie nieposzlakowanej opinii.

Szerokie możliwości dla filologa
Przewiń na górę