Wybieramy odpowiednią księgową do firmy

Wyobraźmy sobie (a może właśnie jesteśmy na tym etapie i nawet nie musimy sobie tej sytuacji wyobrażać), że mamy raczkującą, początkującą firmę. Nasze przedsiębiorstwo stopniowo, dobrze się rozwija. Po pewnym czasie (po zakończeniu miesiąca czy roku), przychodzi nam dopełnić wiele różnych formalności, obejmujących przede wszystkim kwestie podatkowe. Musimy zatem dokonać ważnego wyboru – wyboru księgowej.

Wybór księgowej – jednoosobowa działalność czy firma?

pełna księgowość dla przedsiębiorców w WarszawieW zasadzie przy wyborze księgowej mamy dokładnie trzy opcje. Po pierwsze możemy poszukać księgowej na etat, która jako stały pracownik naszej firmy, będzie na bieżąco pomagała nam w różnych sprawach. To rozwiązanie jest dobre przede wszystkim dla dużych firm, które praktycznie na bieżąco mają do rozwiązania jakieś kwestie, związane z księgowością. Drugą opcją jest nawiązanie współpracy z księgową, prowadzącą jednoosobową działalność. W ramach tej kategorii możemy również ją formalnie zatrudnić na etat, ale nasze zlecenia będzie wykonywała zdalnie, ze swojego biura albo też księgowa będzie nam wystawiała fakturę VAT za swoje usługi. Trzecią opcją, niejako mieszczącą się w tej drugiej, jest nawiązanie współpracy z firmą rachunkową. Taka firma zatrudnia wiele osób, więc my zlecamy jakąś czynność, ale nigdy nie wiemy kto ją nam wykona. Ta forma współpracy jest popularna w dużych miastach. W ten sposób pełna księgowość dla przedsiębiorców w Warszawie może być w praktyce tańsza, ponieważ duże firmy, robiąc to na ogromną skalę, mają szansę na obniżenie kosztów.

Wybór należy do nas. Musimy go dostosować do rodzaju prowadzonej przez nas działalności. Na pewno oczywistą prawdą jest, że warto skorzystać z którejś z tych trzech opcji, ponieważ samodzielne prowadzenie księgowości firmy jest niezwykle trudne i trzeba mieć ogromną wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.

Wybieramy odpowiednią księgową do firmy
Przewiń na górę