Wyspiarski raj dla miłośników języka i kultury

obozy językowe

Przeglądając oferty pracy, coraz trudniej jest trafić na taką, która nie wymagałaby znajomości języka obcego. Szkoły języków obcych przeżywają od pewnego czasu prawdziwe oblężenie. Starają dopasować swoją ofertę do wymyślnych wymagań klienta, więc nikogo nie dziwią kursy weekendowe, wakacyjne, czy dynamiczne 2-tygodniowe. Przy nich dość egzotycznie brzmi propozycja wyjazdu za granicę, by podnosić zdolności językowe. Obozy językowe mogą jednak często okazać się właściwym wyborem. Warto może pokazać kilka z wielu argumentów, które przemawiają za tą opcją.

Za granicę po język!

Obozy językowe to niepowtarzalna okazja, by usłyszeć obce wyrażenia tak, jak brzmią w oryginale. Dlaczego płacić za pojedyncze lekcje u native speaker-a, skoro za granicą praktycznie każda napotkana osoba może nim być. Podmioty organizujące wyjazdy na obozy językowe kuszą bogatą ofertą, bez problemu możemy znaleźć wyjazd dla naszego dziecka, nastolatka, czy dla nas samych. Taki wyjazd nie tylko uczy niesamowicie efektywnie języka obcego, ale także jego kultury. Traktowanie tego tematu „po macoszemu” często okazuje się z biegiem czasu chybionym pomysłem. Chyba nikt z nas nie lubi popełniać gaf towarzyskich. Obozy językowe to pewny sposób na uniknięcie takich sytuacji. Jest to także połączenie wypoczynku, nauki i turystyki. Czy można oprzeć się takiej okazji?

Malta – zabytki i atrakcje

obozy językoweJednym z państw na terenie Europy, gdzie możemy wybrać się na obóz językowy jest Malta. Jest to kraj wyspiarski w skład, którego wchodzi między innymi wyspa Malta (największa), wyspa Ghawdex (Gozo) i wyspa Kemmuna (Comino). Wchodzące w skład państwa wyspy położone są w kierunku południowym od największej włoskiej wyspy, Sycylii. Od maja do września wyspę bardzo licznie odwiedzają turyści, wypoczynkowi na wyspie właśnie w tym okresie sprzyja piękna pogoda.

Od XVI do XVIII wieku władcą Malty był Zakon Maltański, z tego okresu pochodzą wspaniałe zabytki. Stolicą Malty jest miasto Valetta. Miasto to jest jednym z zabytkowych miejsc z Listy Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Rolę Republiki Malty – taka jest pełna nazwa państwa – Valetta pełni od roku 1964. Do najcenniejszych zabytków sakralnych w mieście należy katedra świętego Jana. Budowę świątyni rozpoczęto w roku 1573, jej budowa trwała zaledwie 4 lata. Stojąc przed skromnym budynkiem świątyni nawet nie przypuszczamy, jak wspaniałe wnętrze kryje się przed naszymi oczami. Całe wyposażenie świątyni jest barokowe, jej sufit i ściany pokrywają sztukaterie i malowidła. Warto zobaczyć również Oratorium, czyli prywatną kaplicę Wielkich Mistrzów Zakonu Maltańskiego. Znajduje się w niej prawdziwa perła: namalowany ręką Caravaggio obraz „Ścięcie świętego Jana”.

Malta przez pewien czas pozostawała pod rządami Arabów. Pamiątką z tych czasów jest założone przez nie miasto Mdina. W mieście tym nie brakuje jednak zabytków związanych z Zakonem Maltańskim. Jeden z nich znajduje się już nieco poza miastem i jest nim pałac Verdala zbudowany w wieku XVI. W wolnym czasie warto wybrać się na pozostałe wyspy, jedną z najładniejszych jest niewielka wysepka Comino. Na wyspie tej najpiękniejszym miejscem jest Błękitna Laguna. Także wyspa Gozo jest warta zobaczenia.

Czy można świadomie odrzucić takie zestawienie? Nawet najmniej wrażliwa osoba na piękno, nie przejdzie obojętnie wobec przytaczanych opisów, które nie oddają pełni wrażeń estetycznych, których można doznać na wymienionych wyspach. Już sam ten argument może okazać się wystarczający, szczególnie dla pasjonatów historii, ale przecież to tylko jeden z punktów oferty, której głównym celem jest nauka języka. Wyjazd na obóz językowy dostarczy mocy wrażeń, a ucieczka od wspomnień okaże się przez długi czas niemożliwa.

Wyspiarski raj dla miłośników języka i kultury
Przewiń na górę