Zakup nowego domu w Zakopanym

domek górski

Zakup nowego domu powinien zostać poprzedzony przez dokładne i szczegółowe przeanalizowanie różnorodnych projektów i miejsc. Możemy zdecydować się czy chcemy domek w Zakopanym czy jednak pod, w pobliżu głównej drogi, a może jakaś mała wioska pod Zakopanym. Musimy też podjąć decyzję, czy chcemy mieć mały, skromny i parterowy domek, czy też duży i wielopiętrowy porządny dom.

Na tym jednak nie koniec podejmowania decyzji. Dalej powinniśmy zastanowić się, czy chcemy mieć dom tradycyjny, czy nowoczesny, czy chcemy żeby były w nim zastosowane różne ciekawe rozwiązania, czy nie bardzo nam na tym zależy, bo potrzebujemy zwykłego, skromnego gniazdka. Jednakże pamiętajmy, że samodzielnie wiele nie przeanalizujemy. Czytanie projektów to sztuka i umiejętność, którą trzeba po prostu nabyć, nikt nie posiada jej sam w sobie.
Dlatego każdą analizę powinniśmy przeprowadzić razem z architektem. Co ważniejsze, nie bójmy się też pytać. Nie musimy znać się na wszystkim, bo nie to jest naszym zadaniem, dobrze jednak zapytać o wszystko co nas ciekawi, co nas kłopocze i martwi, o co mamy wątpliwości. Powinniśmy je bowiem poznać, bo to ma być nasz dom na wiele lat. Jeżeli na etapie projektu coś zaniedbamy, albo nie dopilnujemy, to później, będziemy się na to denerwować przez lata. Zresztą nie tylko na to, ale i na samych siebie, że tego nie dopilnowaliśmy. Jasne jest zatem, jakie kroki powinniśmy podjąć przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu domu.
Oczywiście, to i tak nie jest koniec. Bo nawet dobrze opracowany i sprawdzony projekt to pierwszy krok, drugi to realizacja tego projektu. Musi być przeprowadzona kropka w kropkę z projektem, a czasem firmy budowlane wprowadzają swoje własne zmiany, swoje własne usprawnienia, które mają służyć przede wszystkim im, a nie tak naprawdę właścicielowi domu, który w tym domu ma spędzić wiele lat swego życia, a czasem nawet całe swoje życie. Dlatego dobrze jest nadzorować firmę budowlaną, żeby nie dopuszczać do różnego rodzaju nadużyć.

W przeciwnym razie pretensje możemy mieć jedynie sami do siebie. Czy chcemy sami sobie wyrzucać zaniedbania związane ze swoim własnym domem, na którego ciężko zapracowaliśmy?

Zakup nowego domu w Zakopanym
Przewiń na górę